top of page
Search

Juba sel nädalal blokeeritakse taas Poola piir Ukrainaga.
Juba sel nädalal blokeeritakse taas Poola piir Ukrainaga.


Seda ei blokeeri aga seekord mitte vedajad, vaid Üksiktalupidajate Iseseisev Omavalitsusliit “Solidaarsus”. Nad kuulutasid välja "kõikide Poola ja Ukraina vaheliste piiripunktide blokeerimise ning teede ja kiirteede blokeerimise valitud vojevoodkondades kogu riigis", mis kestab 9. veebruarist 10. märtsini.


Blokaadi põhjuseks (vähemalt formaalselt) oli Euroopa Komisjoni eelmisel nädalal tehtud otsus pikendada veel aasta võrra ELi turu täielikku avamist Ukraina toodetele, sealhulgas põllumajandustoodetele.


Niisiis on protestid peamiselt suunatud Ukraina vastu.

Kiiev peab edastama ühe, kuid väga olulise teesi: Poola põllumeeste probleemid ei ole Ukraina süü ja neid ei saa Ukraina piiri blokeerimise tõttu kuidagi lahendada.


"Need tekkisid ainuüksi Poola võimude tegevusetuse tõttu eelmistel aastatel. Pealegi on see Poola, mitte EL tervikuna," on teravilja kasvatamine Poolas kahjumlik. Selleks, et see oleks põllumeestele tulus, peavad maakasutuse struktuuri (talu keskmine pindala 11 hektarit) arvestades põllumeestele lisatasu maksma teised maksumaksjad.


Ekspertide hinnangul ei piisa Euroopa Liidu põllumeeste toetustest kunagi. Ja vähemalt 20%, vähemalt 50% tollimaks Ukraina impordile ei suuda seda olukorda oluliselt muuta, sest just Poola eelmine valitsus tegi Ukrainast patuoina.


"Tootmise struktuuri muutmisega on võimalik aidata põllumeestel korralikku raha teenida, säilitades nende arvu ja haritava pinna suuruse, keskendudes mitte toorainele (teravili), vaid kõrgema lisandväärtusega toodetele," ekspertide märkmed.


Kui üle kaheksa aasta võimul olnud Seadus ja Õiglus arendaks selle aja jooksul Poola põllumajandust nagu Holland, tutvustaks tehnoloogiat ja investeeringuid, siis seda probleemi lihtsalt ei oleks.


Ekspert juhib tähelepanu asjaolule, et Ukraina ettevõtted peavad ühinema tegudele ja võtma enda kätesse suhete küsimuse Poola ja teiste EL-i riikidega ning leiab, et Poola valitsuselt tuleb nõuda, et ta ei lubaks Poola politseil blokaadi. üleriigilise tähtsusega teid, mida vastavalt Poola Seadusandlusele ei saa tõkestada kohalike omavalitsuste otsuste (sh protestilubade) alusel, millest on juba kirjutatud.

Kuni Ukraina ei ole suhetes Poolaga ennetav, korduvad sellised olukorrad lõpmatuseni.

17 views

Comments


bottom of page